V loňském roce si investoři spálili prsty

Názor
Rok 2018 byl bez nadsázky pro většinu investorů a portfolio manažerů výjimečný, ale ne v pozitivním slova smyslu. Stav by se dal shrnout slovy: „Skoro nic nefungovalo.“ V loňském roce 93 procent ze všech sedmdesáti tříd aktiv přineslo negativní výnosy (měřeno americkým dolarem).
Drtivá většina strategií skončila v loňském roce ztrátami. Například strategie hedgeového fondu hodnotového investora Davida Einhorna v loňském roce ztratila přibližně 34 procent. Foto: www-scf.usc.edu

To se nestalo ještě nikdy v historii (tedy za posledních 100 let, odkdy Deutsche bank výkon sedmdesáti různých tříd aktiv sleduje). Šok a zklamání investorů bylo umocněno tím, že v roce 2017 pouhé jedno procento tříd aktiv přineslo negativní výnosy. Zjednodušeně řečeno – předloni „rostlo téměř vše“, zatímco loni před poklesy „nebylo kam utéct“.

Pro zajímavost uveďme, že druhý historicky nejhorší byl rok 1920, kdy zklamalo 84 procent tříd aktiv. V nechvalně známém roce 1931, kdy kulminovala Velká hospodářská krize z let 1929 až 1933, skončilo s negativním výnosem 77 procent tříd aktiv. Pokud tedy někdy v historii platila situace na trzích „cash is king“ (vítězí hotovost – pozn. red.), bylo to rozhodně v loňském roce.

PSALI JSME:
Najděte si padák, dopad už se blíží

Dařilo se opačným strategiím, tedy „shortování“ většiny aktiv, a posílil také americký dolar. V černých číslech skončily prakticky pouze hotovostní peníze, ale ani ty nedokázaly porazit inflaci. Zde je nutno podotknout, že Deutsche bank výnosy sleduje v dolarovém vyjádření. Kvůli obecnému posílení amerického dolaru se tak v dolarovém vyjádření dostávaly do záporu i aktiva, která v lokálních měnách přece jen přinesla pozitivní zhodnocení.

Jednotlivé třídy aktiv dopadly v loňském roce tristně. Lépe však na tom nebyly ani jednotlivé investiční strategie. Drtivá většina strategií skončila v loňském roce ztrátami. Například long-short akciová strategie hedgeového fondu hodnotového investora Davida Einhorna v loňském roce ztratila přibližně 34 procent. V rámci akciového trhu dosáhl jen velmi malý počet akcií uspokojivého výsledku a porazil svůj index. Většina akcií, co se počtu týče, skončila v loňském roce ještě ve větších ztrátách, než měly akciové indexy, ve kterých se nachází.

PSALI JSME:
58 % nejhorších akcií je ztrátových. Proč je mezi akciemi tak málo velkých vítězů?

Analytici jsou ve svém výhledu pro letošní rok opatrní, nicméně většina očekává spíše zpomalení tempa ekonomického růstu i tempa růstu zisků firem. Nečekají však recesi či meziroční poklesy zisků. Úrokové sazby se odlepily ode dna. Lze však očekávat, že je centrální banky v letošním roce nebudou dál výrazně zvedat, spíše budou čekat, jak se vyvine situace ohledně obchodních jednání mezi USA a Čínou.

Z hospodářských výsledků amerických firem, které budou reportovány v nejbližších týdnech, poprvé vypadne jednorázový pozitivní vliv americké daňové reformy. Evropa bude pro změnu zásadně ovlivněna jednáními o brexitu, volbami do Evropského parlamentu a možnými lidovými nepokoji v ulicích. Tím, že v USA klesla pravděpodobnost dalšího zvedání úrokových sazeb, zmírnil se i tlak na růst úroků v eurozóně. Ekonomika a trhy se zkrátka již nacházejí za svými vrcholy a berou si oddechový čas. To bude nahrávat strategiím výběru jednotlivých akcií. Trhy jako celek pravděpodobně zůstanou rozkolísané s velkými výkyvy a bez silného trendu, který by měl delšího trvání.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Vyplatí se zbavit se v květnu akcií?

Na patnácti hlavních světových akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za zbytkem roku. Největší sezónní rozdíl se vyskytuje u britského indexu FTSE 250 (1,7 %), zatímco u amerického indexu …

Portfolio lze diverzifikovat i pomocí deviz

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX, forex, pozn. aut.) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB